Fotky

                       BALTIC TOUR 2006

 

1. Etapa :

 Odjezd 23.8.2006 ST cca.kolem 16:00

 Směr Teplice – Cínovec(CZ)-Altenberg(D) –DRESDEN(D)-Bautzen(D)-Görlitz(D)-Zgorzelec(PL)-Boleslawiec(PL)-Legnica(PL)-WROCLAW(PL)-Wieluň(PL)-Piotrków Trybunalsi(PL)-Belchatów(PL)-Tomaszów Mazowiecki(PL)-WARSZAWA(PL)-Lomža(PL)-Augustów(PL)-Suwalki(PL)-Budzisko(PL/LT)-Marijampole(LT)-KAUNAS(LT)-Klaipeda(LT)

 přejezd přívozem na Kuršskou kosu NIDA(LT).

 Celkem 1418 KM cca:21 hodin tj. příjezd na Kuršskou kosu potažmo do města NIDA 24.8.2006 ČT kolem 13:00 

 KURŠSKÁ KOSA – úzký výběžek do baltského moře u nejvýznamnějšího litevského přístavu KLAIPEDA cca.200 000 obyvatel(www.klaipeda.lt) – není spojen s pevninou je nutno vozidlo převést cca.15 minut přívozem.Část kosy náleží Litvě část Ruské federaci(kaliningradská oblast) hraničním městem je právě NIDA(cca.50 km od Klaipedy).

Tato starobylá rybářská vesnice je navštěvovaným místem zahraničními turisty a i mládeží z Klaipedy(disko,chlast atd).Kuršská kosa je národní park – je na ní úkaz který lze spatřit málo kde na světě – pohyblivé písečné duny(vysoké přes 50 m),mimo to je třeba v NIDÉ dům , kde žil Thomas Mann slavný spisovatel .Na Kuršské kose je plánován nocleh v kempu nidos kempingas  (http://www.kempingas.lt/)

 Plánované náklady : trajekt na kosu a zpět za auto: 32 lt Smiltynes perkela  (www.keltas.lt)

                                    Vstup do přírodní rezervace: 15 lt auto  - 3 lt osoba

                                     Kemp: 10 lt auto,15 lt stan,5 lt osoba

 Náklady na Nidě na osobu cca.31 lt =cca.257 kč

 

2. Etapa :

 25.8.2006 PÁ – v ranních hodinách odjezd z Nidy do Klaipedy(LT) dále pak směr Palanga(LT) a překročení hranice do Lotyšska návštěva města Liepaja(LV) 80 000 obyvatel  cca 100KM(www.liepaja.lv) – rychlá prohlídka města a hlavně návštěva muzea RYBÁŘSTVÍ A MOŔEPLAVBY

 Odjezd s Liepaji zpět do Litvy přes Grobina(LV)-KNIVERI(LV)-PRIEKULE(LV)-SKUODAS(LT)-SALANTAI(LT)-PLATELIAI(LT)

 celkem najeto na trase NIDA-KLAIPEDA-LIEPAJA-PLATELIAI: cca.230 km

 návštěva atomové základny Plokštine z dob SSSR – tato základna měla namířené jaderné hlavice na západní Evropu – to bude dost zajímavé  

 Muzeum

 jedná s o národní park ŽEMAJITIA okolo jezera Plateliai zde je plánován druhý nocleh,v okolí jezera je několik campů . www.zemaitijosnp.lt

 Náklady v Lotyšsku – vstup do muzea – 0,5 LVL = 20 kč

Náklady na camp max. 20 LT = 164 Kč

 3. Etapa :

 26.8.2006 SO – v raních hodinách odjezd směr Telšiai – Kursenai -ŠIAULIAI(cca 130 km) návštěva nejnavštěvovanějšího místa Litvy hory křížů viz .tento kometář:

 Hora křížů

Tradice stavění křížů započala možná už ve 14.století, kdy se na kopcích nacházelo středověké opevnění. V době sovětské éry byly kříže minimálně třikrát srovnány buldozerem se zemí, ale vždy zde vyrostly nové…
(Zdeněk Španihel, 30.říjen 2003)


Hora křížůHora křížů (Kryziu kalnas) ležící přibližně 10 kilometrů severně od města Šiauliai poblíž silnice na Rigu je nejvýznamnějším poutním místem celé Litvy. Na dvou kopcích tady stojí ne tisíce, jak se uvádí, ale podle našeho odhadu snad milióny křížů. Kříže jsou vyrobeny z různých materiálů, některé jsou vyřezávané, bohatě zdobené, jiné jednoduché dřevěné, ty menší jsou zavěšeny spolu s růženci na těch velkých...

Důvody, proč sem lidé kříže nosí jsou různé - některé jsou čistě náboženské, jiné sem byly umístěny jako vzpomínka na zemřelé. Hodně křížů připomíná památku těch, kteří byli deportováni na Sibiř.

Hora křížůTradice stavění křížů započala možná už ve 14.století, kdy se na kopcích nacházelo středověké opevnění. V době sovětské éry byly kříže minimálně třikrát srovnány buldozerem se zemí, ale vždy zde vyrostly nové.

Socha Krista, stojící na ústředním místě, je darem papeže Jana Pavla II., který Horu křížů v roce 1993 osobně navštívil a posvětil odtud celou zemi.

 

Po  prohlídce odjezd směr :Radviliškis -Panevěžys –Ukmerge-VILNIUS-Trakai(cca.260 km) , kde navštívíme známý vodní hrad viz komentář:

 

Trakai

Vodní hrad Trakai byl vystavěn v 1.polovině 14.století na obranu proti Řádu německých rytířů. Vybudoval ho kníže Gediminas a sídlil zde také velkokníže Vytautas. Ten vedl polsko-litevská vojska v červenci roku 1410 v rozhodující bitvě proti křižákům u Grunwaldu. …
(Zdeněk Španihel, 3.říjen 2005)


Vodní hradLitva je zemí jezer. Nachází se jich tady přes 3000 a často jsou součástí národních parků. Jedním z nich je národní park Trakai, ležící 27 kilometrů západně od Vilniusu. Většina návštěvníků sem ovšem míří zejména kvůli hradu, nádherně položenému právě na ostrově uprostřed jednoho z místních jezer.

Vodní hrad Trakai byl vystavěn v 1.polovině 14.století na obranu proti Řádu německých rytířů. Vybudoval ho kníže Gediminas a sídlil zde také velkokníže Vytautas. Ten vedl polsko-litevská vojska v červenci roku 1410 v rozhodující bitvě proti křižákům u Grunwaldu. Historie Litvy je tak spojena i s našimi dějinami, protože se předpokládá, že právě tady přišel o své první oko Jan Žižka.

Na ostrov se lze dostat po lávce, která jej spojuje s pevninou. Uvnitř hradu se nachází expozice mincí, hodinek, erbů a dalších předmětů, na nichž je znázorněna jeho historie.

po prohlídce rychlý přejezd k městečku Metellai (v blízkosti jezer Dusia a Metelys) v blízkosti polských hranic (cca 120 km) ubytování v kempu http://www.vitruna.visiems.lt/

 cena noclehu cca 20 lt =164 Kč
 
celkem najeto na trase – Plateliai-Šiauliai-Trakai-Metelai  510 KM

  4. Etapa :

 NE 27.8.2206 cesta domů

 Metelai(LT) – Lazdijai(LT)-Sejny(PL)-Augustów(PL)  -pak již po stejné trase jako příjezd do Litvy až do Mostu

 Cca.1050 KM cca 17:00 hod návrat pozdě večer

 

Celkem se na Tour najelo zhruba 3200 KM

 

Na stránkách se pracuje ...