Příklady dávek záření
Polar Tour 2012
Záření
Komplet Fotky
Videa
   

Společná Chernobyl

Členové výpravy :

Fetis
Kléma
Šámot
Vlastík


8.4.2012

Tato minitour vznikla na základě neúspěchu splnění hlavního cíle Nuclear Tour 2011 a to jest návštěva jaderné elektrárny v Chernobylu
.

Výprava se odlišuje od ostatních hned ve dvou věcech . V první řadě je to délka a v druhé je hostující člen " Vlastík "

Pro začátek se nejmenovanému členovi výpravy podařilo doma zapomenout doklady od vozidla. Tohoto faktu jsme si všimli až v Polské Wroclavi, takže následovala několikahodinová vracečka domů, kde si Fetis doklady vyzvedl :)

Nicméně jsme dorazili do Kyjeva sice poněkud později, než bylo plánováno, ale náš objednaný byt v centru na jednu noc byl připraven. Po krátkém ubytování jsme vyrazili na obhlídku a ochutnávku piva. Jakožto "Businesmani" jsme se rozhodli, že si na ten kousek nebudem brát ani pasy (Šámot, Fetis), z tohoto obylu nás rychle vyvedla policejní hlídka na náměstí. Měli jsme ny výběr buď zatčení nebo pokutu. Po krátké rozmluvě jsme nakonec souhlasili s pokutou cca 200 Hřiven / osoba. Pak jsme si raději pasy vzali.

Po krátké obhlídce nám již známého Kyjeva jsme si dali pozdní večeři a místní pivo. Ráno jsme měli již sjednaný odvoz do elektrárny autobusem, který nás naložil pár desítek metrů od našeho pronajatého bytu. Cesta na hranici 30KM zakázané zony trvala něco pod dvě hodiny. Zde jsme si mohli pronajmout Dozimetr a naposledy si odskočit.
Vstup do Zony
seminar
Dále jsme autobusem pokračovali přímo do města Chernobyl, kde jsme v jedné z místních budov dostali přednášku o tom jak bude prohlídka vypadat, co se smí a nesmí apod.

Dalším bodem prohlídky byl Pripyat, mrtvé město opuštěné ze dne na den po 26 letech. Nově bylo zakázáno chodit do budov, ale člověk tu a tam někam nakouknul. Jedním z nejzajímavějších míst byl místní, téměř nepoužitý zábavný park. Všudypřítomnou radiaci indikovali pípající dozimetry návštěvníků. Nejvíce jí bylo v mechu a houbách.
Kolotoč 
Dozimetr

Následoval již průjezd areálem elektrárny a prohlídka (z autobusu) všech 6ti bloků jaderné elektrárny včetně jednoho nedostaveného cca z 80%
Součástí prohlídky byl i oběd v místní kuchyni, paradoxně vzdálené pár stovek metrů od čtvrtého bloku :) Jídlo bylo chutné a vydatné.
Jídelna Blok 6
Po obědě již následoval příjezd k 4tému bloku jaderné elektrárny, kde jsme byli cca 400m od budovy. Mohli jsme vylézt z autobusu a blok si prohlédnout.

Nezapomenutelný zážitek na pohled jedné z největších světových katastrof s příznačným pískotem dozimetrů a zároveň jedna z posledních možností vidět původní sarkofág, který bude do 4 let nahrazen (životnost stávajícího byla cca 30let) novým. Ten by měl již vydržet min 100 let ...

4. blok jaderné elektrárny